Nasıl Denim İkonu Olunur?

Moda Haberleri, Magazin

Her duruma uyum sağlayan, neredeyse her şeyle giyilebilen ve bunun ötesinde bir hayat tarzını şekillendiren jean, moda dünyasının en ikonik parçalarından biri.

Geçmişte onun ikonik statüsünü daha da güçlendiren isimler de oldu. James Dean, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Marlon Brando, Jane Birkin… İlk başta aklımıza gelen isimler. Onların bir beyaz tişört ve pantolonla olan pozlarını unutmak mümkün mü?

Şimdiyse moda dünyasını sokağın yıldızları belirliyor ve cesur tavırlarıyla, denim‘e kattıkları eşsiz yorumla bize ilham veriyolar. Günümüzün ikonlarından, denime dair ipuçları burada.

Erkekleri değil, kendini umursa!

Man Repeller’la gelişi güzel bloglara meydan okuyan, özgün tarzıyla oyunu değiştiren isimlerden biri olan Leandra Medine için mükemmel jean seksilikten çok uzak. Onun hayalindeki, içinde olabildiğince rahat ettiği, bacaklarını sarmayan bir jean. “Mükemmel fit’i bulmak, harika bir arkadaşa sahip olmakla eş değer” derken de tamamen bundan bahsediyor.

Absürd parçaları bir araya getir

Payetli bir etek ya da şifon bir gece elbisesini jean ceketle -hem de gündüz- giymeye cesaret edebilir misin? Bir denim ikonu için bu çok da zor bir şey değil. Ünlü stylist Veronika Heilbrunner, gösterişli elbiseleri günlük stilin anahtar parçalarıyla giymekten çekinmiyor. Mesela bu kombinde jean ceket i stilinin kahramanı olarak ilan ediyor!

Less is more

Az ve öz felsefesi her zaman işe yarar. Doğru kesimi bulduktan sonra, ihtiyacın olan tek şey kusursuz bir beyaz gömlek. Minimalist bir tarzı benimseyen Hedvig Opshaug da bunu kanıtlıyor.

Arada sırada geçmişe yolculuk yap

Trendler her zaman geçmişten etkilenmiş ve etkilenmeye devam ediyor. Bundan beş sene önce yüksek bel jean denince korkan herkes şimdi 80’lerde annelerinin giydiği jean’leri bulmaya çalışıyor. Yani geçmiş aslında o kadar da korkutucu değil. Chiara Ferragni de burada tamamen 70’lere kucak akmış ve trendi tam ucundan yakalamış!

Feminen stilini koru

Çiçekli elbiseler, a kesim etekler, minik topuklu ayakkabılar sana göreyse, jean stilini de buna uyarlabilirsin. Üstelik önümüzde Alexa Chung gibi bir örnek varken bu daha da kolay. Erkeksi görünen bir ceketi bile feminen hale getirmeyi başaran Alexa’nın sırrı bu karışımda. İncecik bileklerini ortaya çıkaran jean’i topuklu ayakkabıları ve cici aksesuarlarla tamamlayarak, naif duruşunu koruyor.

Kes, yırt, karıştır

Biraz deneyin kimseye zararı olmaz. Eskiyen bir jean’ini farklı bir kesime sokmaktan, dizlerini yırtıp, başka renkteki bir jean’le yama yapmaktan korkma. Elle, Teen Vogue, Lucky gibi prestijli dergilerden sonra Instagram’da Moda kategorisinin başına geçen Eva Chen, kariyerindeki başarısını deneysel stiline de borçlu. Demek ki biraz cesur olmak işe yarıyor.

Erkek arkadaşının jean’ini ödünç al

Boyfriend jean’ler her yeri ele geçirdiğinden buna çok gerek kalmayabilir ama arada onunkileri giymenin de zararı olmaz. Şaka bir yana, trendlerin daha rahat siluetlere kucak açmasıyla ortaya çıkan boyfriend jeans trendi uzun süre bir yere gidecek gibi görünmüyor. Gigi Hadid de bu trendi en maskülen haliyle yorumluyor.

Kaynak: Mavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir